Algemeen

Orion opent weer de deuren

Donderdag 10 september 2026 2 min leestijd
Delen

De eerste publieksopenstelling na de zomerstop bij Volkssterrenwacht Orion is zondag 13 september van 14.00 tot 17.00 uur.

Bezoekers, zowel jeugd als volwassenen, zijn van harte welkom.

Bezoek de indrukwekkende voorstellingen in het planetarium op reis naar de sterren, bewonder de grote telescopen in de koepelruimte en de zonnetelescopen op het fraaie dakterras. In het planetarium maken bezoekers een reisje door het heelal langs de maan, de planeten en de sterren. Met behulp van de nieuwste technieken worden de mooiste beelden geprojecteerd op het koepelscherm. Het planetarium is een must-see voor jong en oud. 

Nieuwe tentoonstelling
Vanaf deze zondag is de nieuwe tentoonstelling over de Harmonia Macrocosmica, de beroemde 17e-eeuwse hemelatlas van Andreas Cellarius te bewonderen. Na een intensief project van een aantal maanden door een enthousiaste groep vrijwilligers, is deze bijzondere expositie vanaf deze zondag te bewonderen door het publiek.

Waar de bestaande tentoonstelling bezoekers meeneemt op een astronomische tijdreis langs kleitabletten van de Babyloniërs, Stonehenge en de Maya-cultuur, voegt Orion nu een kunstzinnig meesterwerk toe aan de collectie. De Harmonia Macrocosmica uit 1661 staat bekend om haar 29 grote, handgekleurde kopergravures. In tegenstelling tot de strakke, digitale sterrenkaarten van nu, is deze barokke atlas een filosofisch en uitbundig geïllustreerd kunstwerk. Toch is de kern hetzelfde gebleven: net als moderne kaarten brengt Cellarius de sterrenhemel en klassieke sterrenbeelden zoals Orion en de Grote Beer in kaart om structuur te brengen in het universum.

Zon
In de expositieruimte komen bezoekers veel te weten over wat zich in het heelal afspeelt op het gebied van sterrenkunde, ruimtevaart en recente ontwikkelingen. In de vitrinekasten zijn veel schaalmodellen te bewonderen en de tijdlijn, die je d.m.v. prachtige afbeeldingen meeneemt door de tijd vanaf de oerknal tot nu. En is er veel uitleg over de Zon via mooie schaalmodellen in de vitrinekasten en informatie over de zonsverduistering van vorige maand en over het noorderlicht, dat zo nu en dan te zien is in Nederland. Aan geologie wordt ook aandacht besteed; de afdeling over dino’s is helemaal uitgebreid! Er is veel te zien hierover zoals o.a. een echt dino ei, een voetafdruk en een schaalmodel van een pterodactylus; een meteoriet en een collectie mineralen is ook te bewonderen. 

Informatie
Het programma is doorlopend. Aanmelden is niet nodig en de toegang is gratis. Een vrijwillige bijdrage wordt op prijs gesteld. Ga voor meer informatie naar de website: www.volkssterrenwachtorion.nl.

Volkssterrenwacht Orion, Streekbos Paviljoen, Veilingweg 21B, 1ste verdieping in Bovenkarspel.